Nesillerdir Değişmeyen Lezzet

TARİHÇEMİZ

Bizim hikayemiz 2. Dünya Savaşı sırasında Üsküp’te gazi olan dedemiz Sabahattin Sarpbalkan’ın 1957 yılında Türkiye’ye gelmesiyle başlar. Tam bir Türkiye sevdalısı olan Sabahattin Sarpbalkan, Üsküp’ten bir bavul ve 4 çocukla geldiği vatanında Bursa’ya yerleşir. Mesleği fırıncılık olan dedemiz Namazgah’ta Kırmızı Gül adıyla bir fırın açarak mesleğinin tüm hünerlerini burada göstermeye başlar.

Çok geçmeden altı dükkan, üstü ev olan bu eski ahşap Bursa evinden tüm mahalleye yayılan nefis kokularla adını duyurmaya başlar. Özellikle Üsküp’te yapmayı öğrendiği nohut mayasıyla, diğer rakiplerinden sıyrılarak farklı ve özel lezzet arayanlar için güzel bir adres olur. Hijyene çok önem veren dedemiz “Salte (sadece) rica ederim ellemeyin” sözüyle nam salarak eşsiz lezzetlere ulaşırken, hijyenin ne kadar önemli olduğuna da dikkat çeker.

Dedemizin vefatından sonra aynı anlayışla babamız ve amcalarımız işi devralır. 2000’li yılların başında ise üçüncü kuşağın da işe dahil olması ile birlikte isim değişikliğine giderek Kırmızı Fırın adıyla lezzet üretmeye devam ederler.

Bizler üçüncü kuşağın temsilcileri olarak son 20 yıldır FSM Bulvarı ve Ataevler şubelerimizde siz müşterilerimizi bu değişmeyen lezzetlerimizle buluşturduk. 20. yılımızla birlikte geçmişin tüm tecrübesini yanımıza alarak yenilenen yüzümüz ve ismimizle sizlere hizmet vermeye başlıyoruz. Artık daha yenilikçi ve dinamik yapımızla sizlerin karşısındayız.

Sizleri Kırmızı’dan adı ile yenilen FSM Bulvarı ve Ataevler’deki şubelerimize, eşsiz tatlarımızla ve nesillerdir değişmeyen lezzetimizle buluşmaya davet ediyoruz.

FSM BULVARI


ATAEVLER